ATURJET: Diyarbakır ile başlayan toplantılar Anadolu’ya yayılacak
Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Başkanı Atamdede; 27-30 Nisan’da FIJET ve Akdeniz Turizm Vakfı MHRA Üyelerinin katılımıyla Diyarbakır’da gerçekleştirilecek toplantıları Anadolu geneline yayacağız” dedi.

24.04.2018


 
NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Medeniyetler Beşiği Anadolu’nun kadim şehirlerinden Diyarbakır; uluslararası tanıtım açısından önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaya ve tüm dünyaya sesini duyurmaya hazırlanıyor. Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET öncülüğünde, 27-30 Nisan tarihlerinde Hilton Otel’de gerçekleştirilecek toplantı; Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri FIJET ve Akdeniz Turizm Vakfı MHRA Yönetim Kurulu toplantıları için Diyarbakır’ın seçilmiş olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Ülkemizden ve dünyadan turizm yazar ve gazetecilerini, yerel yönetim, turizm örgütleri temsilcileri, Bakanlık yetkililerini buluşturacak üst düzey toplantı; hem bölgenin tanıtımını hem de bu kapsamda işbirliği fırsatlarını geliştirmeyi hedefliyor.

Toplantıya yurtiçi ve yurtdışından kimler katılıyor
Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği- ATURJET YK üyeleri, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu-FIJET YK üyeleri, UFTA 2. Başkanı, TÜRSAB Diyarbakır BYK Başkanı Mehmet Akyıl, bölge acenteleri , SKAL 2. Başkanı ve Genel Sekreteri, Akdeniz Turizm Vakfı (MHRA) Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyeleri, turizm yazar ve gazetecileri, ulusal görsel ve yazılı basın bu etkinlikte Diyarbakır turizmini desteklemek amacı ile bir araya gelecekler.

NEDEN DİYARBAKIR¿
Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Başkanı Delal Tahsin Atamdede; tanıtım stratejileri, neden Diyarbakır ve toplantı detaylarına ilişkin toplantı öncesi şu açıklamada bulundu:“Bugüne kadar ülkemizde mevcut turizm destinasyonları hep memleket adı ile anıldı ama görüldüğü kadarıyla en ufak bir siyasi sorunda bütün değişik destinasyonlar birlikte etkilendi. Bu soruna çözüm bulmak için olarak artık turizm destinasyonlarını bölgesel olarak adlandırmanın daha doğru olacağına inanıyoruz. ATURJET olarak bu doğrultuda seçilen bölgelerin öncelikle imaj ve marka değerinin oluşturulmasının öneminin farkındayız. Bu noktadan hareket ile insanoğlunun uygarlığa ilk büyük adımı sloganı altında ön yargılar neticesinde dünya turizmden hakkına düşen payı alamadığı inancıyla ve bölgede abartıldığı kadar büyük bir sorunun olmadığını ifade edebilmek amacı ile gerek ulusal gerekse uluslararası turizm kuruluşlarını Diyarbakır’a davet ettik. TÜRSAB Diyarbakır BYK Başkanı Mehmet Akyıl ve yerel dinamikler bu organizasyon için büyük emek harcadılar. Bu vesile ile destekleyen ve katılan herkese çok teşekkür ederiz“şeklinde konuştu.

ATURJET TOPLANTILARI ANADOLU’DA YAYGINLAŞACAK..
Geniş katılımlı bu toplantıların sürdürülebilir bir programla Anadolu’nun genelini kapsayacağını belirten Başkan Atamdede;“Diyarbakır ile başlayan bu toplantılar Anadolu’nun her parlak destinasyonu için önümüzdeki dönemlerde katlanarak artacaktır. Derneğimiz dünya turizminde söz sahibi katılımcıların sayısını artırmak amacıyla bir köprü vazifesi görecek. Amacımız bölgenin doğru ve etkili tanıtımı, insanların önyargıları yok etmek, kültürlerarası işbirliğini geliştirmek, ortak projeler yürütmek, bölgenin turizmden gelecek ekonomik katkı ile refah düzenini yükseltmek, toplumsal göçleri önlemektir.”Dedi.

ZERZEVAN KALESİ VE MİHTRAS TAPINAĞINI DÜNYAYA TANITACAĞIZ
Zerzevan Kalesi ve dünyada birkaç tane bulunan Mihtras tapınağı ile ilgili ATURJET üyelerinin yaptıkları yayınların şimdiden filizlerini vermeye başladığını belirten Atamdede;“National Geography’nin ilgisini çeken bu yayınlar, “THE STORY OF GOD WİTH MORGAN FREEMAN“ başlıklı, Morgan Freeman’nın 10 epizotluk tapınaklar ile ilgili belgeseline konu olarak düşünülmektedir. Kazı alanında halen Doç. Dr. Aytaç Coşkun’un özverili çalışmaları devam etmektedir. Tarihçilerin Doğu’nun Efes’ine aday gösterdikleri Mithras; Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırındaki ilk ve tek tapınağı olması açısından büyük öneme sahip. Toplantı kapsamındaki gezi programımıza bu nedenle Zerzevan Kalesi’ni dahil ettik.

Ayrıca, “ICOMOS ICORP - ON THE ROAD“ projesi kapsamında şu an NEPAL KADMANDU’da belgesel serisi için çekim yapan ekip 4-6 Mayıs’ta Zerzevan Kalesi’nde olacaklar. Etkinlik kapsamında 12 ülke geçilerek Japonya ’ya varılacak ve Zerzevan Kalesi rota başlangıcı olacak.”
ifadelerine yer verdi.


Paylaşın :
33230

<< GERİ